روند طراحی ماسک از گذشته تا کنون| انواع مختلف ماسک و کاربرد آنها

روند-طراحی-ماسک

روند طراحی ماسک از گذشته تا کنون| انواع مختلف ماسک و کاربرد آنها

کلمه ماسک ریشه ای فرانسوی دارد و برگرفته از ( masque ) است اما در زبان انگلیسی نیز این کلمه به شکل ( mask ) نشان داده می شود، اما در زبان فارسی این کلمه ( صورتک ) معنی شده است که در حالت محاوره همان ماسک گفته می شود. کاربرد اولیه ماسک برای پوشش، پنهان کردن، سرگرمی و اجرا بوده که در گذشته های دور ماسک ها را با کمک گِل درست می کردند و با قرار دادن در معرض آفتاب آن را خشک می کردند.

اما امروزه روند طراحی ماسک دچار تغییرات گسترده ای شده است همانطور که می دانید ماسک های گِلی را فقط در موزه ها می توانیم مشاهده کنیم، ماسک های گِلی جای خود را به ماسک های پزشکی، زیبایی، شیمیایی و… داده اند که با وضعیت بحرانی سلامت پیش آمده در کشور های جهان بیشتر از پیش ضرورت استفاده از ماسک را مشاهده کردیم.

تصویری که با شنیدن کلمه ماسک امروزه به یاد می آوریم استفاده گسترده مردم از پوشش های صورتی برای محافظت در برابر ویروس کرونا است، اما بد نیست بدانیم روند طراحی ماسک ها چگونه بوده؟

تاریخچه ماسک ها

استفاده نوین از ماسک به اواخر قرن 19 میلادی بر می گردد، در آن سال ها با گسترش عمومی طاعون مردم سعی می کردند به کمک پارچه هایی سطح در تماس بدن خود را کاهش دهند تا از این بیماری در امان بمانند.

براساس شواهد گویا ماسک های پزشکی اولیه توانستند تاثیر خوبی در جلوگیری از گسترش طاعون داشته باشند و ماسک به نمادی از پزشکی مدرن در دنیا تبدیل شد. اما تا آن زمان فقط کشور هایی که با طاعون درگیر بودند کاربرد ماسک را می دانستند، در سال 1918 با گسترش جهانی ویروس آنفولانزای اسپانیایی استفاده از ماسک به تمامی کشور ها توصیه شد و ماسک به یک پدیده جهانی تبدیل شد.

اما روند طراحی ماسک همواره در حال تغییر است با شروع جنگ جهانی اول کشور هایی که درگیر جنگ بودند با تولید انبوه ماسک های نظامی که در آن زمان بیشتر کاربرد جلوگیری از نفوذ گرد وخاک را داشتند توانستند مشکل بزرگی از نیروهای خود را برطرف کنند، براساس آمار ها استفاده از ماسک بعد از جنگ جهانی اول به شدت افت کرد اما در چین ماسک نشانه‌ای از اهمیت به بهداشت عمومی و آگاهی شهروندی بود و استفاده آن همچنان ادامه داشت.

ماسک-کودکانه

ماسک شیمیایی

شاید ناراحت کننده ترین نوع ماسک را بتوان ماسک شیمیایی اعلام کرد، هر کجای دنیا که از این نوع ماسک استفاده شود نشانه ای از اتفاقی ناراحت کننده است.

با دستیابی کشور های بزرگ به صلاح شیمیایی ضرورت استفاده از ماسک های شیمیایی برای مقابله با گاز های خطرناک بیشتر مملوس بود، در بسیاری از جنگ هایی که بعد از سال 1915 صورت گرفت ماسک های شیمیایی جزء مهم ترین تجهیزات نظامی بودند.

اما اتفاقی جالب که برای روند طراحی ماسک صورت گرفت در جنگ جهانی دوم بود، در آن سال ها حملات شیمیایی به شهر ها انجام می شد و مردم مجبور بودند از ماسک های خرطوم دار برای محافظت استفاده کنند اما کودکان ترس بسیاری از این نوع ماسک ها داشتند پس طراحان ماسک با طراحی ماسک جدید برای کودکان و استفاده از اشکال بچگانه آنها را ترغیب به استفاده از ماسک کردند.

ماسک پارچه ای

کاربرد امروزی ماسک ها

  • محافظت در برابر ریز گرد ها: با گسترش شهر ها و افزایش میزان آلودگی هوا، نیاز به ماسک ها افزایش پیدا کرد. شاید تا چند سال گذشته از ماسک ها فقط برای مصارف پزشکی استفاده می شد اما امروزه اکثر استفاده از ماسک ها برای جلوگیری از ورود آلودگی ها به بدن است.
  • استفاده در تجمع ها: شاید عجیب ترین اتفاقی که در روند طراحی ماسک شکل گرفت استفاده از ماسک برای شناسایی نشدن در تجمع های خیابانی بود، به صورتی که در اکثر اعتراضات خیابانی معترضان با استفاده از ماسک های علامت دار نوع تفکر خود را مشخص می کنند.

شیوع ویروس کرونا

براساس آخرین اخبار مد به جرعت می توان گفت که حدود 90 درصد افرادی که برای سلامت خود و دیگران ارزش قائل هستند امروزه و با گسترش جهانی ویروس کرونا از ماسک ها استفاده می کنند، از ماسک های پزشکی با فیلتر هایی بزرگ تا ماسک های دست دوز و معمولی شاید برای مدت زمان طولانی بخشی از پوشاک و مد ما را تشکیل دهند.

کمبود ماسک های مجهز و نیاز کادر درمانی به استفاده از آنها سبب تحول بزرگی در روند طراحی ماسک شد به صورتی که اکثر مردم دست بکار شدند و توانسنتد ماسک های دست دوز زیبایی را تولید کنند، اما برخی از تولیدی ها و شرکت های بزرگ مد نیز در این زمینه ورود کردند و با تولید ماسک هایی به شکل ظاهری متفاوت کمک بزرگی به مد و پوشاک مردم کردند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست